İş yeriniz steril ve hijyenik mi? Bu konuda hassasiyet gösteriyor musunuz?

Stüdyom böylesi bir mesleğin gerektirdiği ölçütlere göre gayet temiz ve hijyeniktir. Sizler; dövme, tattoo, piercing uygulaması sırasında ziyaret edip, uygulamanız bittiğinde ise gidiyorsunuz ama ben gündelik hayatımın hemen hemen tümünü stüdyomda geçirdiğim için çok daha büyük bir risk altındayım ve çok titiz ve dikkatli olmak durumundayım. O yüzden sağlık ve temizlik hususunda gerekli kuralları yerine getirmemiş olmak öncellikli olarak kendi sağlığımı tehdit edebilir.

Dövme yapılmadan önce lokal anestezi yapılırsa daha sağlıklı olmaz mı? Zararı var mı?

Lokal Anestezinin açığa çıkmış, kamuoyuna yansımış bir zararı yok, ancak biz dövmecilerin bu tip anestezik işlem yapma yetkisi yoktur. Kişiye göre değişen alerjik durumlar söz konusu olduğundan, dövme ve piercing işleminde anestezi uygulamasını önermiyoruz, tercih etmiyoruz. Zira söz konusu işlemlerdeki acı şiddetli bir acı değildir, yani anestezi ihtiyaç duyuyaracak kadar bir acı asla söz konusu bile olmaz. Çok nadiren isteğe bağlı olarak anestezik kremler kullanılabilir.

Uzun süredir dövme yaptırmak istiyor ve kafama uygun bir şey arıyorum. Fakat dövmenin cilt kanseri yaptığı yönündeki açıklamaların doğruluğunu sizden öğrenmek isterim.

Öncelikle bir doktor olmadığımı belirtmeliyim. Konu hakkında ki düşüncelerim ise; günlük hayatımızın hangi bölümünde olursa olsun her zaman risk vardır. Yani yediğiniz ekmekten, tuttuğunuz paralardan belki de öpüştüğünüz sevgilinizden bile hastalık alma riskiniz vardır. Risk hayatımızın her saniyesinde karşı karşıya kaldığımız bir olgudur. Ama bu güne kadar yaptırdığı dövmeden dolayı cilt kanseri olmuş birini ne gördüm ne tanıdım nede duydum, risk her zaman vardır.

How much will it cost?Dövme uygulaması sırasında yada sonrasın her hangi bir kanama söz konusu olur mu?

Genel olarak ince tenli, hassas ciltlerde kanama normaldir. Ancak bazı durumlarda işinin ehli olmayan çakma dövmeciler kaynaklı sorunlardan dolayı kanama söz konusu olabilir. Bunlara sebep olabilecek şeylerden bazıları, iğne uçlarının bozulmuş olmasıdır, ki bu kanamaya sebep olurken fazlası ile acı çekmenize de neden olabilir. Bir diğer sebep ise iğnenin girmesi gerektiğinden daha derine sokulması ile gerçekleşir Bu sadece yeni başlayan veya amatör olarak iş gören dövmeci adaylarının sebebiyet verdiği bir durumdur. Buradan çıkan sonuç ise dövmeciniz hakkında somut kanaatlere sahip olmadan asla dövme yaptırmamanızdır.

Yeni Dövme yaptırdıktan sonra güneşlenmek sakıncalı mı acaba?

Yaptırmış olduğunuz dövmenizin canlılığında, yansımalarında ve renklerinde herhangi bir matlaşma sorunu yaşamamak için dövmecinin önerdiği iyileşme süreci ( takriben 30 gün) bitimine kadar güneşlenmemeniz doğru olandır.

Dövme işlemi sırasında kullanılan boyalar aynı ise iğne değişmiş olsa bile boyadan hastalık kapma riski var mıdır?

Her dövmede kullanılan teknik malzemenin çoğu tek kullanımlık olup dövme uygulaması sonrası değişik metotlarla ortadan kaldırılmaktadır, dövme boyasından hastalık kapma olasılığı ancak ve ancak amatör-acemi bir dövmecinin yol açabileceği bir sorundur. Buna sebep verecek olan olay ise, sizlere kullandığı ve pota olarak adlandırdığımız küçük kapların içinde kalan boyayı tekrar esas boya kutusunun içine boşaltması ile gerçekleşebilir, Fakat şunu da belirtmeliyim ki hiçbir dövmeci bunu yapmaz nitekim bu boyalar ile kendimize, arkadaşlarımıza ve yakınlarımıza da dövme yapmaktayız hiç kimse bu riske 2 damla boya için girmez, Boyanın bozuk olma riskinden kaynaklanan sorunlar da olabileceği göz ardı edilmemelidir. Ancak burada söz konusu olan sorun bir hastalıktan ziyade alerjik bir durumdur, boya bozuk ve bayatlamış ise vücudunuz dövme işlemi sırasında zaten boyayı almayı red edecek ve sulanma veya kanama yolu ile dışarı atacaktır. Konuyla alakalı olarak bazı tenlere boya işlemek gerçek anlamda zor ve zahmetlidir burada ki iki fark dikkatle gözlemlenmelidir.

Bir yıllık veya iki yıllık geçici Dövme var mı?

Bir yıllık veya daha uzun süreli geçici dövme yoktur ancak kalıcı makyaj boyası ile yapılan ve 2 veya üç yıl gibi bir süre içinde yavaş yavaş silinen dövmeler yapılmakta ancak çoğu dövmeci bu işlemi red etmekte ve önermemektedir. Nihayetinde kullanılan teknik malzeme farklı ama metotlar aynıdır o yüzden aynı acı aynı karar alma aşaması ve tabi ki çıkmama riski her zaman vardır. Özellikle bu hususta web sayfamızı takip eden izleyicilerimden den enteresan mailler elmektedir. Bu konuda sizi uyarabileceğim şey bu tarzda geçici dövmeyi yapan kişilerin 1 veya 2 yıl içinde ortalıktan kaybolmalarıdır.

Bacağımıza Dövme yaptırırken ağda yapmamız gerekiyor mu ?

Yalnızca bacak değil bedenimizde uygulama yapılacak herhangi bir bölge az yada çok tüylü fark ezmez tıraşlanmalı yada epilasyona tabi tutulmalıdır.. Sebep olarak ise dövmecinin çalışmasını kolaylaştırmak başta gelirken, tüylerden dolayı mikrop kapma riskini de ortadan kaldırmaktır. Yöntem olarak ağda pek tavsiye edilmez ve uygulanmaz ağdadan sonra ciltte oluşan tahribat ve buna bağlı hassasiyetten dolayı bölgeye dövme yapmak acı verici olabilir. Dövme yaptırmadan bir kaç gün öncesinde ağda yaptırmanızda sakınca yoktur.