• 0
  • 0546 969 06 06

Portre Dövme Nedir?

In Blog
Mayıs 31, 2015

Dövme, vücudun dış derisinin üzerine, alt kısımlarına ulaşacak şekilde yapılan vücudun boyanması işlemidir. Geçici ve kalıcı çeşitleri vardır. Dövme yaptırma işlemi acılı olmaktadır. Bu yüzden de acı eşiğiniz çok düşükse dikkatli olmakta fayda vardır. Dövmelerin tarihi oldukça geriye dayanmaktadır ve farklı farklı amaçlar için kullanılmıştır. Yapılan araştırmalara dayanarak dövmelerin hayatımızdaki yerini uzun yıllar daha koruyacağını söylemek mümkün. Binlerce farklı çeşit ve model seçeneği bulunan bu sanatın içerisinde olan portre dövme nedir, bu dövmenin özellikleri nelerdir?

Dövmeler kişiseldir. Kişiye özgü olduğundan da herkesin onlara yüklediği anlam farklı farklıdır. Bazıları unutmak istemedikleri ya da rol modeli olan bir kişinin siluetini bedeninde taşımayı isterken bazıları kendilerini çeşitli simgelerle ifade etmek isteyebilmektedir. Yüz çizimi olarak karşımıza çıkan portre dövme nedir sorusunu cevaplayalım. Sevginin en dikkat çekici ifadelerinden olan portre dövmelerde, insanların ya da hayvanların görünüşleri olabildiğince benzetilerek vücudun belli bir yerine resmedilir.

Portre Dövme Modellerinin Özellikleri

Portre dövme modelleri detaylı işler olduğu için geniş alanı olan; kollara, omuzlara, sırt ile göğüs bölgelerine yapılmaktadır. Portre dövme nedir başlığı altında şunu da belirtmek gerekir ki, bu dövmelerin büyüklüğü ve ayrıntıları düşünüldüğünde yapılırken can acısını daha yoğun hissedebilirsiniz. Ama portre dövme modellerinin güzelliği size bu acıyı unutturacak cinstendir. Portre dövme modelleri daha çok insan sureti üzerine yoğunlaşsa da özellikle son zamanlarda, insanların en iyi arkadaşları olan hayvanların da figürlerini yaptırılabilmektedir.

Modeller genellikle üç boyutlu, gerçekçi tarzda yapılmaktadır. Bu da dövmenin derinliğini ve  anlamını arttıran unsurlardan bir tanesidir. Bunun için de yüzdeki ifadeleri en iyi şekilde aktarmak, realistik portre dövmelerin en önemli özelliğidir. Dövme çeşitleri arasında belki de en çok ve çeşitli renk kullanımına bu dövmelerde rastlanmaktadır. Farklı renklerin de kullanımıyla gerçeklikte inanılmaz boyutlara ulaşılmaktadır.

Portre Dövme Fiyatları ve Dövmenin Yapım Aşamaları

Portre dövme modellerini vücuda işlemek bir sanattır ve herkes bunu yapamaz. Bunun bilincinde olmak önemlidir. Gerçek bir beceri ve bilgi birikimi isteyen bu iş için uzman dövme sanatçılarına gidilmesi gerekmektedir. Sanatına güvenmediğiniz bir elde bu dövmeyi yaptırırsanız sonu hüsranla bitebilir. Portre dövmelerin fiyatları ise değişiklik göstermektedir. dövmenin büyüklüğü, kaç renk kullanılacağı, işin ayrıntılarının çok olup olmaması ve dövmecinin sanatına biçtiği değer gibi hususların farklılığı fiyatlara da yansıyacağından net bir miktar yazmak mümkün değildir.

Bu dövmelerin yapım aşamalarında en önemli nokta, ne istediğini ve nasıl istediğini kesin olarak bilmektir. Buna göre dövme sanatçısı çalışmasının bir planını çıkaracaktır. Bu yüzden istediğiniz modeli, varsa bu modelin hikayesini, düzgün bir şekilde dövmeciye anlatmak önemli diğer bir aşamadır. Dövme tasarlandıktan ve kontrolleri yapıldıktan sonra şablona dökülür yapılmak istenen alana uygulama işlemine geçilir. Yukarıda anlatılanlar portre dövme nedir konusu kapsamında bilinmesi gereken hususlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.