• 0
  • 0546 969 06 06

Portre Dövme Nedir?

In Blog
Ocak 3, 2019

Dövme yaptırmanın birçok amacı ve farklı anlamı vardır. Bazı kişiler dikkat çekmeyi ön planda tutarken, bazıları kendilerini anlatma yolu olarak dövme yaptırmayı amaç edinmiştir. Bazı kişiler ünlü bir sözü vücutlarında taşımak isterler, bazı kişiler ise anlamı sadece kendilerinde saklı olan şekilleri. İşte bugün yazımızda bahsedeceğimiz konulardan biri de bu amaçlardan farklı bir anlam taşıyan dövme tarzı: ‘Portre dövme’. Bu dövme tarzını yaptırmak isteyen kişiler, tercihlerinde birçok farklı amaç ve anlam bulundururlar. Kimi insanlar herhangi bir kişinin figürünü düşüncelerinde, kimi insanlar kalplerinde, kimi insanlar ise bedenlerinde taşımak isterler. Kendilerince önem verdikleri kişinin portresinin vücutlarına işlendiği portre dövme modelleri, sevginin en dikkat çekici ve saf hallerinden birini yansıtır. Bu yüzden portre model uygulamalarında insanlar sevdiklerini kalplerinin yanında, bir de bedenlerinde taşırlar. Tabi ki bu uygulama aşırı titizlik ve yüksek bir tecrübe ister. Bunlar olmazsa yaptıracağınız sevdiğiniz bir kişinin portre dövmesi değil, ömür boyu kurtulmak isteyeceğiniz bir karalama olacaktır.

Portre dövme modelleri nelerdir?

  • Realist ve anlam taşıyan dövmeler: Portre dövme modelleri tercih edilirken, genelde kişiler ve dövme ustaları gerçek tarzdan yararlanır. Bu sayede hem anlam artıyor, hem de görsellik zenginleşiyor. Bu konuda portre dövme modelinde uzmanlaşmış bir dövmeciden faydalanmak gerekmektedir. Sanata yatkınlık, uzmanlık konusunun içerisinde mutlaka bulunması gereken olmazsa olmazdır.
  • Hayvan portresi dövmeleri: Çoğu kişi sevilen birinin portresi denince insan anlamını çıkartsa da dövme sektöründe sevdiği hayvan dostlarını bedenine dövme olarak yaptıran kişi sayısı oldukça fazladır. Bu kişiler için, bu dövme modelinin oldukça kullanılabilir olduğu çok açık.
  • Portre dövmelerde renk kullanımı: Portre dövmeler yapılırken sadece siyah ve beyaz renkler kullanılmaz. Gerçekliğe ve yaptığı sanatın zirvesine ulaşmak isteyen uzman dövmeciler, insanların vücutlarını süslerken farklı renklerden de faydalanabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken sadece sizin isteklerinizin dövmenize yön vermediğidir. Bu dövme yapılırken tercihleriniz ve kararlarınızda, tecrübesi ve iş memnuniyetiyle ön plana çıkmış dövme ustalarından faydalanmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.