Mandala dövmeyi bilmek için öncelikle sözlükten yardım almalıyız. Sonsuzluğu ve hayat çemberini ifade eden mandala kelimesi, birey ve evrenin bir bütün halinde uyumundan bahsetmektedir. Mandala dövme ise bu sanatın içerdiği anlamların dövmeler aracılığıyla vücut üzerine taşınmasıdır. Son derece ilgi çekici ve zarif görünen bu simetrik ve geometrik mandala dövmeleri, son zamanlarda en çok tercih edilen modeller sıralamasında üst sıralara gelmiştir. Kişiler bu dövmeleri içerdiği anlam ve özellik açısından vücutlarında birer aksesuar gibi taşımaktadırlar. Bu dövmeyi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

Sağlık ve hijyen konusunda dikkat etmeniz gereken, mandala dövmenin içeriğinin birçok detay içermesi değildir. Sağlık ve hijyen konusu derinizin deforme olmasının ve uzun vadede cilt problemi yaşamanızın önüne geçilmesi için yapılan bir tavsiyedir. Çünkü ‘merdiven altı’ dövmecilerin sayısı oldukça fazla sayıda artmıştır. Bu yüzden güveneceğiniz ve belgelerini kontrol ettiğiniz dövme ustalarında mandala dövmenizi yaptırınız. Mandala dövmesini yaptırmaya karar verdiğinizde; bu dövmenin duygu ve düşüncelerinizin karşılığı olduğuna dikkat ediniz. Dövmede vereceğiniz kararları ve kriterleri önceden belirleyiniz. Seçeceğiniz renkler ve semboller bu sayede fikirlerinizin yansıması olacaktır. Eğer dövme karar aşamasında uzun bir kararsızlık listeniz oluşmuşsa, maalesef bu kararsızlık olgusu dövmenize yansıyabilir. Bu yüzden dövme yaptırmadan önce net, anlaşılır ve açık olmanız gerekmektedir.

Mandala dövme nasıl yapılır?

 • Dövme ustası, öncellikle dövmeyi uygulayacağı bölgeyi temizlemek için oradaki tüy ve kılları alır. Bu işlem, enjekte işleminden önce oldukça önemlidir. Çünkü doğru şekilde alınmayan kıl kökleri, kıl dönmesi ve farklı komplikasyonlara sebep olabilir.
 • Bu işlemin ardından bölge, dezenfekte edilmelidir. Lisanslı ürünler bu konuda dövme ustasının işini kolaylaştıracaktır. Dezenfekte işleminden sonra bölgeye transfer sıvısı sürülecektir.
 • Ardından dövme ustası sanatını gerçekleştirmek üzere iğne ucunu derinize uygulayarak boya mürekkebini deri altınıza enjekte eder. Mandala dövmeniz bu işlemin sonunda bedeninizde kalıcı olacaktır.
 • Burada dikkat etmeniz gereken konu, bu işlemin kısa ve tamamen ağrısız olmayacağıdır. Çünkü mandala dövmeleri içerisinde oldukça fazla sayıda geometrik şekillerin bulunduğu, küçük ama detaylı bir dövmedir.

3 192

3 thoughts on “Mandala Dövme Nedir?

 1. ahmet 2 sene önce

  teşekkürler bu bilgi için

 2. zehra 2 sene önce

  çok teşekkürler bu bilgilendirme için

 3. nuri 2 sene önce

  yazı gerçekten çok faydalı olmuş teşekkürler.