• 0
  • 0546 969 06 06

Emziren Kadına Dövme Yapılır mı?

In Blog
Nisan 5, 2019

Dövme, artık teknolojik ilerlemeler sayesinde oldukça rahat uygulanabilecek bir işlem hale gelmiştir. İnsanlar dövme yaptırmak için kafalarında oluşan soru ve kararsızlıkları; dövme yaptıran kişilerden, sosyal medyadan veya internet ortamından cevaplandırabiliyor ve giderebiliyor. Dövme o kadar farklı yaş ve kişi grupları tarafından tercih ediliyor ki, bu yüzden sorular da oldukça farklı konseptlerde ilerlemektedir. Bu yazıda emziren kadınlar ve dövme arasındaki sorular cevaplandırılacaktır. Emziren kadınlar tarafından da oldukça fazla sayıda tercih edilen dövme, acaba kadınlar ve özellikle de bebekler için güvenli ve sağlıklı olacak mıdır? Emzirme esnasında, dövme zamanında kullanılan boya ve katkı maddeleri, süte karışacak mıdır? Tüm bunları yazımızda sizinle paylaşacağız.

Teknik olarak bu konuda bir giriş yapmak gerekirse, emziren annelerin dövme yaptırmasında direk ve doğrudan oluşabilecek bir sorun yoktur. Çünkü deriye enjekte edilen mürekkep modülleri, önce kana, sonra da anne sütüne geçemeyecek kadar büyük olmaktadır. Yani derinize uygulanan boya mürekkebi, bebeğinizi emzirdiğiniz anne sütüne ulaşamaz.

Bu konuda konuşulacaklar bu kadar değildir. Elbette doğrudan bir sakınca olmaz, fakat dövme yapımı esnasında ve sonrasında oluşabilecek birçok tehlikeli durum oluşabilir. Bu da dolaylı olarak anne sütünüzün bebeğiniz için zararlı hale gelmesini engelleyebilir. Dövme yapımı esnasında sağlık koşulları oldukça hijyenik olmalıdır. Bunun için kullanılan malzemelerin çelikten ve tek kullanımlık olmasına dikkat ediniz. Derinizin altına işlenecek boya mürekkeplerinin enjekte edilmesinden önce, kalite ve kontrol belgelerini inceleyiniz. Eğer dövme ustanız başlangıçta lisanslı belgesini beyan etmediyse, bunu da talep etmeniz; emziren bir anne olarak en doğal hakkınız olacaktır. Tüm bunları yaptığınız takdirde ortamdan dolayı oluşabilecek HIV, Hepatit B ve C gibi ciddi enfeksiyon ve komplikasyonlardan önce kendinizi, sonra bebeğinizi kurtarmış olursunuz.

Dövmeden sonra anneler dövme yapılan bölgenin temizliğine çok dikkat etmelidir. Gerektiği takdirde antibiyotik içerikli kremler kullanmalıdır ve cilt deformesine sebebiyet verecek her türlü durumu takip etmelidir. Bu sayede bebeğinize vereceğiniz süte etki edebilecek her türlü riski ortadan kaldırmış olacaksınız. Dövme yaptırdıktan sonra ise her ihtimale karşı sağlık taramanızı yaptırmayı unutmayın ve emzirme işlemini gönül rahatlığıyla devam ettirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.