Piercing asla sadece bir takı değildir, bir hayat felsefesi ve bir yaşam biçimi olan piercing, insanların kendilerini anlatma, tanıtma ve ifade etme yöntemlerinden de bir tanesidir. Bunun için bu takıya asla basit bir şekilde bakılmaması gerekir. Ankara piercing, insanların farklı amaçlarla farklı yerlerine uygulanabilir. Göz, kulak, burun, dudak, dil ve vücudun diğer noktalarına piercing yapmak mümkündür.

Pierce kelimesinden türeyen piercing, İngilizce bir kelimedir. Pierce, deriyi delmek anlamına gelmektedir ve bu takının insanlara yapılma şeklinden dolayı bu adı almıştır. Adından da anlaşılacağı üzere, deriyi delerek eklenen bir takıdır. Piercing kullanan kişileri görenler, bunların her ne kadar basit bir şekilde takıldığını düşünseler de durum böyle değildir. Çünkü bu işlemin kendine göre riskleri vardır ve bundan dolayı bu alandaki uzman kişilerin yapması gerekir. Her ne kadar basit bir delme gibi görünse de bu işlem cerrahi olarak sınıflandırılır. Dolayısıyla da gereken özen gösterilmeyip kalitesiz yerlerden hizmet alınırsa ortaya çok kötü sonuçlar çıkabilir.

Ankara Piercing ve Bilinmesi Gereken Hususlar

Ankara piercing hakkında yukarıda genel çerçevede açıklamalar yapılmıştır. Bunların haricinde bilinmesi gereken farklı hususlar vardır. Bu takı bir beden süsüdür ve bu amaçla yaptırılmalıdır. İnsanlar kendi zevklerine göre bu takıları istedikleri noktalara yaptırabilirler. Fakat kullanılacak olan takının saf bir maddeden yapılması gibi önemli bir zorunluluk vardır. Titanyum ve çelik maddeler, takı olarak kullanılabilir. Bunların kullanılması özellikle enfeksiyon ve benzer olumsuzlukların yaşanmasını engellemektedir. Dolayısıyla da insan sağlını koruyan maddelerdir. Fakat kalitesi olan malzemeler, delinen derinin iyileşmesini engelleyeceği gibi enfeksiyon riski de oluşturacaktır.

Tarih boyunca da farklı insanların kullandığı bu takının binlerce yıllık bir geçmişi vardır. Tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre insanlar 4000 yıl öncesinden burunlarına piercing yaptırmışlardır. Ankara piercing bundan dolayı çok eski bir takıdır.

Ankara Piercing Yaptırırken Dikkatli Olunması Gereken Hususlar

Piercing, görüntüsüyle her ne kadar insanların beğenisini kazanmış ise de bu takıyı yaptırmadan önce bazı hususların bilinmesinde fayda vardır. Özellikle derinin delinmesi, insanların dikkat etmesi gereken hususların başında gelir. Çünkü bu işlemin uzman birisi tarafından yapılması ve steril bir ortamın olması en önemli zorunluluktur. Ayrıca takılacak olan takının hangi maddeden yapıldığının bilinmesi ve kişilerin buna alerjisi olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Takı yaptırmaya karar veren kişilerin bilmesi gereken bir diğer önemli husus ise bu takının en az bir ay boyunca çıkarılmaması gerektiğidir. Çünkü daha etken çıkarılması, delinen derinin kapanmasına ya da farklı olumsuzlukların gelişmesine neden olabilir. Ankara piercing yaptıracak olan kişi bu ve benzer konularda merak ettiği soruların cevabını öğrenmelidir. Ayrıca piercing yapıldıktan sonra da periyodik olarak bunun temizliğinin özenli bir şekilde yapılması gerekir.